„JEDYNKA i MISJE” to nie tylko hasło, ale to kolejne wydarzenie!

„JEDYNKA i MISJE”. Co się nam wydarzyło!?

We wtorek, 25 lutego b. r. gościliśmy w naszej Szkole,
Ks. Grzegorza Pańczyka, misjonarza z Peru, kraju hiszpańsko-języcznego w Ameryce Południowej. Ks. Grzegorz, pochodzi z naszej diecezji kieleckiej. Pracuje  na misjach w Peru od 2009r., obecnie w Parafii Puerto Bermúdez! Parafia znajduje się w samym geograficznym centrum kraju, w dżungli u źródeł Amazonki. Do parafii o powierzchni ponad 8000 tyś km², (prawie jak nasza diecezja kielecka) przynależy 146 wiosek indiańskich z plemienia Ashaninka. Do wielu wiosek można dotrzeć jedynie płynąc łódką po rzekach Pichis, Nazarategui, Neguachi, Azupizu, Anacayali, Apurucayali. Praca misjonarza to dzielenie się Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie, to śpieszenie z pomocą najbardziej potrzebującym, to towarzyszenie i modlitwa za tych, którzy nie potrafią się jeszcze modlić.

Ks. Grzegorz, misjonarz z Peru spotkał się z uczniami i nauczycielami naszej Szkoły, w dwóch grupach wiekowych (klasy I-IV i klasy V-VIII). W każdej z grup wiekowych spotkanie trwało ok. jednej godziny lekcyjnej. Czas spotkania upływał bardzo szybko. W tak krótkim czasie, wiele mogliśmy się dowiedzieć o kulturze, geografii i wierze Peruwiańczyków. Uczyliśmy się śpiewu jednej pieśni: „Mój Zbawiciel” najpierw w języku polskim, a potem w języku hiszpańskim. W tym drugim śpiewali nawet i ci, którzy śpiewają zazwyczaj rzadko. Do słów refrenu, nauczyliśmy się jeszcze rytmicznych gestów. Radość zagościła nie tylko na twarzach wszystkich. Było i na poważnie, i na wesoło. Chętni uczniowie mogli zadawać publicznie, naszemu Misjonarzowi konkretne pytania związane z jego życiem i misją w Peru. Na koniec pytaliśmy uczniów czego się nauczyli z tego spotkania, co zapamiętali. Dzieci, które odpowiedziały poprawnie na zadane im pytanie, związane z wiedzą uzyskaną ze spotkania z Misjonarzem, otrzymali jako nagrodę kalendarz misyjny na rok 2020.

„Jedynka i Misja”, to nie tylko hasło, ale to kolejne wydarzenie w naszej Szkole.

Nauczyciele religii: ks. Konrad, s. Cecylia, s. Faustyna