I edycja międzyszkolnego konkursu „Ökovolksmode – ekologiczna moda ludowa niemieckiego obszaru językowego”

W dniu 26 lutego 2020 roku o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu „Ökovolksmode – ekologiczna moda ludowa niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Pan Prezydent Kielc – p. Bogdan Wenta zaszczycił naszą szkołę swą obecnością
i w przemowie w kilku językach obcych przekonał wszystkich zgromadzonych gości, jak ważna jest znajomość języków obcych.

Tematyka konkursu łączyła troskę o środowisko naturalne z kultywowaniem tradycji ludowych i zapoznaniem z kulturą krajów niemieckojęzycznych. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat ochrony przyrody, co wiąże się ściśle z aktywizacją
i podniesieniem świadomości ekologicznej młodzieży oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego. Wśród uczniów została rozbudzona ciekawość poznawcza krajów niemieckojęzycznych – ich języka, historii, zwyczajów i tradycji.

Uczestnicy konkursu  wykonali na bazie ekologicznych materiałów i tekstyliów ubiór inspirowany strojem ludowym, pochodzącym z dowolnego regionu kraju niemieckojęzycznego, w którym zaprezentowali się „na czerwonym dywanie”.

Poprzez konkurs została przybliżona uczniom  kultura  Niemiec, Austrii
oraz  Szwajcarii, a młodzież mogła przekonać się, że warto uczyć się języków obcych.

W konkursie wzięło udział aż 24 uczestników reprezentujących 13 szkół samorządowych z terenu Miasta Kielce: nr 1, nr 2, nr 4, nr 9, nr 11, nr 12, nr 13, nr 19, nr 24, nr 28, nr 33, nr 34, nr 39. Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszył się takim zainteresowaniem. Wszystkie stroje, które do nas dotarły, zostały zakodowane, a zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie:

– Pani Ewa Łukawska –  projektantka mody

– Pani Grażyna Jarosz  – Prezes fundacji Vive Serce Dzieciom

– Pani Agnieszka Wicha – Dauksze – Dyrektor Public Relation Targów Kielce

– Pani Anna Wicha– Przedstawiciel Rady Rodziców SP 1 w Kielcach

– Pani dr Donata Wójcik  – Przedstawiciel Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

I miejsce: Paulina Mastalerz SP 24

II miejsce: Kaja Bołba SP 13

III miejsce: Nikola Jarosz SP 12

Wyróżnienia: Wiktoria Król – Syzdół SP 4

Oliwia Deląg SP 9

Zofia Żelezik SP 28

Partnerami konkursu byli: Fundacja Vive Serce Dzieciom, Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urząd Miasta Kielce, Kino Helios, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Formaster S.A, Liga Ochrony Przyrody, Rada Rodziców SP 1
w Kielcach. Wspierali nas również Instytut Goethego w Krakowie i w Warszawie oraz Ambasada Niemiec. Patronat medialny objęli TVP Kielce, Radio Kielce i Echo Dnia.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy fantastycznych pomysłów i wspaniale wykonanych kreacji.

Organizatorzy:

Ewa Stachura