Wizyta 1a w bibliotece Uniwersyteckiej

Klasa 1a wybrała się na wycieczkę do biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie uczniowie zwiedzali: bibliotekę, magazyn wypożyczalni – strefa zamknięta dla czytelnika, wolny dostęp do książek, wolny dostęp do czasopism, oddział zbiorów specjalnych. Następnie dzieci przeszły do Pracowni tyfloinformatycznej – specjalistycznej pracowni dla osób z niepełnosprawnością wzrokową lub ruchową. W pracowni znajdowały się stanowiska komputerowe wyposażone w oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające. Dostępna jest linijka brajlowska, drukarka brajlowska, urządzenie do czytania pisma (Autolektor), stacjonarne powiększalniki ekranowe, lupy elektroniczne, klawiatury i myszy dla osób niepełnosprawnych ruchowo (m. in. mysz SmartNav – mysz sterowana za pomocą ruchów głowy, mysz piłka (trackball) -sterowana za pomocą stopy, kolana, wygrzewarka do specjalnego papieru pęczniejącego. Podczas prezentacji dzieci miały możliwość zobaczyć jak ww. urządzenia działają i mogły samodzielnie skorzystać np. z myszy sterowanej za pomocą ruchów głowy. Zostało zaprezentowane również pismo brajla oraz zasady tego pisma. Na sam koniec na dzieci czekała miła niespodzianka, a mianowicie pączki. Dziękujemy bardzo serdecznie mamie Wiktorii, która oprowadziła nas po zakamarkach Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Kinga Kozieł