Warsztaty z rodzicami uczniów klasy 2B

Dnia 17 grudnia 2019r. wychowawca klasy 2b – Marta Okopień, zorganizowała warsztaty z rodzicami. Wychowawczyni przedstawiła obecnym rodzicom książkę autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish pt.: „Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Zaprezentowała genezę powstania podręcznika i zaakcentowała jak ważne i praktyczne porady dotyczące sposobów lepszego komunikowania się w relacji rodzic-dziecko, dziecko-rodzic znajdują się w tej książce.
Spotkanie dotyczyło tematu: „Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z własnymi emocjami”. Przygotowany przez prowadzącą materiał przedstawiony został w formie prezentacji multimedialnej. Rodzice aktywnie brali udział w warsztatach, pracowali grupowo i indywidualnie. Starali się wykonywać ćwiczenia bazując na indywidualnych odczuciach, doświadczeniach (autorefleksja), naleciałościach zakorzenionych głęboko w ich psychice, sposobach reakcji znanych tylko z działań ich własnych rodziców. Uczestnicy, w trakcie wykonywanych ćwiczeń, uświadamiali sobie jakie robią podstawowe błędy w komunikowaniu się ze swoimi pociechami. Rodzice mieli także możliwość weryfikacji zachowań i reakcji w stosunku do ich własnych dzieci, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.
            Po zakończeniu prezentacji, nauczyciel wraz z rodzicami dokonał wymiany doświadczeń. Wspólnie szukano rozwiązań, korzystnych zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Wykonywane były ćwiczenia (odgrywanie ról), które miały na celu utrwalenie nowych sposobów komunikowania się. Uczestnicy otrzymali pracę domową, polegającą na cotygodniowym obowiązku przeprowadzania rozmowy z dzieckiem na dowolny temat i wykorzystywać wiedzę zdobytą na warsztatach w praktyce. Wszelkie wnioski mają być notowane w  zeszytach i omawiane na kolejnym spotkaniu.
Rodzice pełni optymizmu i chęci do działania opuścili warsztaty.

Marta Okopień