Klasowe mikołajki w 8a

Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry – krainy znajdującej się na terenie obecnej Turcji. Był on pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, tym złym dawał rózgi. Współcześnie  w Polsce nadal panuje zwyczaj obdarowywania się 6 grudnia drobnymi podarunkami.

Uczniowie z klasy 8a podtrzymują tradycję mikołajkową. Co roku losują imię osoby z którą wymieniają się prezentem.W tym roku dokładnie 6 grudniana godzinie wychowawczej przybył do nich św.Mikołaj. Jednak nie tak łatwo było uzyskać upominek. Ósmoklasiści mogli się cieszyć prezentem dopiero po zrealizowaniu odpowiednich zadań: zaśpiewania piosenki, recytacji wiersza czy  wykonania ćwiczenia fizycznego.Najczęściej cytowali Inwokację z „Pana Tadeusza”, śpiewali „Czterdzieści lat minęło”, a ulubionym ćwiczeniem oprócz stania na rękach były pompki. Gdy wszystkie prezenty trafiły do rąk adresatów, nastąpiła ich prezentacja. Wszyscy świetnie się bawili.

Katarzyna Szostak

wychowawca 8 a