Spotkanie uczniów SP 1 z ratownikami medycznymi

Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Ważne jest, by działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.

W dniach 26, 27 listopada 2019r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach zostało przeprowadzone szkolenie dla wszystkich uczniów dotyczące pierwszej pomocy. Spotkanie dotyczyło postępowania w sytuacji zatrzymania krążenia z użyciem AED w ramach projektu organizowanego pod patronatem MEN – Stowarzyszenia Frektal „Wiedza – Edukacja – Implementacja”, współfinansowanego przez Urząd Miasta Kielce. Zajęcia z uczniami poprowadzili p. Zbigniew Kowalczyk oraz p. Karol Hajduk pracownicy pogotowia ratunkowego w Kielcach.

Społeczność uczniowska SP 1 uczyła się i powtarzała, jakie są podstawowe czynności ratujące życie. Aby zapewnić skuteczną i szybką pomoc osobie poszkodowanej uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo zadbać o swoje bezpieczeństwo jako ratownika, sprawdzić przytomność oraz oddech, udrożnić drogi oddechowe, jak ustawić osobę poszkodowaną w pozycji bocznej, skutecznie zapamiętać numery alarmowe, w jaki sposób przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem oraz jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Panowie również przedstawili uczniom w jaki sposób wykonać resuscytację przy użyciu urządzenia AED. Prowadzący kładli nacisk na zapamiętywanie prawidłowej kolejności wykonywanych czynności.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w spotkaniu oraz wykonywali polecone im czynności. Chętnie zadawały pytania i współpracowały ze sobą oraz z prowadzącymi. Cieszymy się, że wszystkie dzieci zdobyły tak cenną wiedzę oraz praktyczne umiejętności ratujące zdrowie i życie człowieka.

Marta Okopień