„Kamerun przyjechał do nas!”

„Kamerun przyjechał do nas!” Takimi słowami powitał ksiądz proboszcz – prałat Jan Iłczyk siostrę Kolbenę – misjonarkę pracującą na afrykańskiej ziemi. W niedzielę 29 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zadać misjonarce kilka pytań. Oto niektóre z nich:

Kiedy zrodziło się w Siostrze pragnienie wyjazdu na misje?

– W Kamerunie pracuję od 33 lat. Od zawsze pragnęłam wyjechać do Afryki, by pomagać ludziom i głosić Ewangelię.

Z  jakimi problemami spotyka się Siostra na co dzień?

– Podstawowym problemem Kamerunu jest brak czystej wody i wynikające z braku higieny choroby a także brak możliwości kształcenia się dzieci i młodzieży. Słabe wykształcenie nie pozwala wyrwać się wielu Kameruńczykom z kręgu biedy i głodu.

Jakie inwestycje prowadzą Siostry obecnie w Kamerunie?

– Niesiemy pomoc najbiedniejszym mieszkańcom Kamerunu. Dzieło misyjne prowadzimy od 1986 r. poprzez zakładanie szpitalików, dożywianie biednych i chorych, opiekę nad sierotami, prowadzenie adopcji serca. Myśląc o najmłodszych tworzymy żłobki, przedszkola, szkoły a podczas organizowanych przez nas zajęć w szkołach życia, młodzież uczy się pracy zawodowej. Obecnie zakładamy nowy ośrodek misyjny w Yaounde – stolicy Kamerunu, w jej najbiedniejszej dzielnicy, gdzie nie ma szkoły, ani szpitala. Naszym pragnieniem jest utworzenie tam Centrum Dziecka obejmującego żłobek, przedszkole, szkołę z dożywianiem dzieci oraz szpital.

Dziękujemy Siostrze za rozmowę i życzymy dużo zdrowia i sił potrzebnych do realizacji powołania misyjnego.

Spotkanie zorganizowały siostry katechetki – s. Cecylia Misztal, s. Faustyna Czajkowska