„Narodowe Czytanie”

Narodowe Czytanie ,,Katarynki” Bolesława Prusa

,, Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”   /Wisława Szymborska/

            W dniu 26.09.2019 r. odbyło się u nas głośne czytanie ,,Katarynki” Bolesława Prusa w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Inicjatywa była także związana ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.  W tym roku Para Prezydencka dokonała wyboru ośmiu nowel, których, jak czytamy  w specjalnym liście Prezydenta RP, ,,wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.(…)”

            Spośród zaproponowanych przez Parę Prezydencką nowel, wybraliśmy ,,Katarynkę” Bolesława Prusa, którą odczytaliśmy w kameralnej scenerii wspólnie z zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, uczniami i rodzicami. Jeden z fragmentów został odczytany alfabetem Braille’a, co było nawiązaniem do treści utworu. W akcji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk: Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pani Renata Janik, Wiceprezydent Kielc – Pan Marcin Różycki, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Kielc – Pan Sławomir Stachura, aktor  z Teatru ,,Kubuś” – Pan Błażej Twarowski, przedstawiciel Polskiego Związku Niewidomych – Pan Piotr Franiek, Zawodnik Korony Kielce – Pan Jakub Żubrowski, Zastępca Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Bocianek” – Pan Paweł Kubicki, Przedstawiciel Rady Rodziców SP nr 1 – Pani Dorota Hlebicka– Józefowicz oraz nauczyciele: Pani Barbara Wojtyniak, Pan Patryk Kozieł i uczniowie:  Miła Starodub, Cezary Kromer oraz Igor Myszko.  Wszyscy lektorzy przepięknie zinterpretowali tekst. Każde wystąpienie budziło ogromne emocje.  Scenka przygotowana przez naszych nauczycieli i uczniów, utrzymana w stylu dziewiętnastowiecznym, niezwykle wzruszyła słuchaczy.

             Akcja była skierowana do klas 4- 6, dla których ,,Katarynka” jest lekturą obowiązkową. Dzieci wysłuchały tekstu, siedząc na kolorowych poduszkach. Atmosfera panująca podczas czytania sprawiła, że każdy mógł poczuć się jak w domu. Prezentując  utwór, staraliśmy się pokazać, że jego wymowa jest ponadczasowa. To nowela, która zwraca uwagę na sytuację niewidomego dziecka. Jest dla nas współczesnych – nieustającą lekcją tolerancji. Gdybyśmy tak jak pan Tomasz, zauważyli wokół siebie ludzi potrzebujących pomocy, świat stałby się lepszy. Recytacja wiersza Jana Twardowskiego pt. ,,Sprawiedliwość” w interpretacji Miły Starodub uświadomiła  nam, że każdy człowiek jest potrzebny, natomiast piosenka Stanisława Soyki pt. ,,Tolerancja” w wykonaniu Ewy Hlebickiej – Józefowicz i Laury Sztuk była przepiękną refleksją, że warto być ponad podziałami. Nasza akcja to dowód na to, że czytanie ma uniwersalną wartość, łączy pokolenia. Na zakończenie  goście złożyli pamiątkowy wpis do Kroniki Szkoły.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom, nauczycielom, rodzicom oraz uczniom za udział w akcji.

                                                                                                                                                  Organizatorzy

                                               scenariusz- Dorota Broniś

                                                             Biblioteka Szkolna- Renata Kozieł

oprawa medialna: Ewa Stachura

                                                                                           oprawa plastyczna:

Anna Materny, Aneta Trzcińska

                                                                   oprawa muzyczna: Elżbieta Litwinek

Media o nas:

Kancelaria Prezydenta RP kliknij

Urząd Miasta Kielce

kliknij

Kielce Nasze Miasto

kliknij

Korona Kielce

http://korona-kielce.pl/artykuly/2019/68263-jakub-zubrowski-gosciem-narodowego-czytaniahttps://youtu.be/pk9bidUd8rs

FB Miasta Kielce kliknij

FB Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego kliknij