ogłoszenia

Egzamin Ósmoklasisty

Szanowni Państwo!
Drodzy Uczniowie!

Proszę o zapoznanie się z informacją dotycząca dostosowań podczas Egzaminu Ósmoklasisty

Uczniowie posiadający orzeczenie lub opinię  poradni psychologiczno-pedagogicznej, chorzy lub niepełnosprawni czasowo, objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną ze względu na trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą, zaburzeniami komunikacji językowej, sytuację kryzysową czy traumatyczną lub uczniowie będący cudzoziemcami mogą mieć dostosowaną formę przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty lub dostosowane warunki.

• dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy dostosowanych do potrzeb i możliwości zdających.
  • dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polega między innymi na:

– zminimalizowaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym ucznia;

– zapewnieniu uczniowi miejsca pracy odpowiedniego do jego potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych;

-wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych;

-odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty;

– ustaleniu zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty  uwzględniających potrzeby edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;

– zapewnieniu obecności i pomocy w czasie egzaminu ósmoklasisty nauczyciela wspomagającego ucznia w czytaniu lub pisaniu lub specjalisty odpowiednio z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu z uczniem lub pomocy w obsłudze sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.

Uczniowie uprawnieni do dostosowania:

1. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność (dostosowanie formy i warunków);  podstawa (dokument): orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

2. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym (dostosowanie warunków); podstawa (dokument): orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

3. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania (dostosowanie warunków); podstawa (dokument): orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

4. Uczeń chory lub niesprawny czasowo (dostosowanie warunków);  podstawa (dokument): zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza.

5. Uczeń posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się, w tym: z dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią (dostosowanie warunków);  podstawa (dokument): opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

6. Uczeń który w roku szkolnym 2019/2020 jest objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na:  trudności adaptacyjne związane z wcześniejszym kształceniem za granicą; zaburzenia komunikacji językowej; sytuację kryzysową lub traumatyczną (dostosowanie warunków);  podstawa (dokument): pozytywna opinia rady pedagogicznej.

7. Cudzoziemiec, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu (dostosowanie formy i warunków);  podstawa (dokument): pozytywna opinia rady pedagogicznej.

UWAGA!

Podstawą dostosowania jest odpowiedni dokument (zaświadczenie o stanie zdrowia, opinia, orzeczenie ppp) dostarczony do dyrektora szkoły w terminie: do 15 października 2019 r.

Do 20 listopada 2019 r. dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel informuje na piśmie rodziców ucznia o sposobach dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tego ucznia.

Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania nie później niż do 25 listopada 2019 r.

Pobierz komunikat

Żaneta Szczepaniak – dyr. SP nr 1