40 lecie Jedynki na Bocianku

23 listopada świętowaliśmy 40-lecie naszej szkoły na osiedlu Bocianek. Uroczystość rozpoczęliśmy od mszy świętej w Sanktuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny, której przewodniczył biskup pomocniczy – Andrzej Kaleta.

Następnie udaliśmy się do budynku szkoły na wieczornicę poświęconą Jubileuszowi. Podczas akademii została przypomniana historia Szkoły Podstawowej nr 1, która jest kontynuacją dawnej Staszicowskiej Jedynki z ulicy Sienkiewicza założonej w 1819 r.     Rozpoczęliśmy uroczyście od powitania gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciele duchowieństwa, Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek, byli dyrektorzy, emerytowani pracownicy, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz absolwenci. Następnie odśpiewaliśmy hymn szkoły oraz wysłuchaliśmy przemówienia Pana Dyrektora- Jerzego Leśnioka.                   W sentymentalną podróż zabrał nas Kabaret Starszych Panów. Za jego sprawą przenieśliśmy się do szkoły z dawnych lat, w której panowała surowa dyscyplina. Piosenki z lat 70- tych i 80- tych oraz pokaz mody przypomniały klimat ówczesnych czasów. Akademię uświetnił ,,Krakowiak” w choreografii pani Urszuli Woźniak, taniec współczesny grupy ,,Evena 2” przygotowany przez panie: Natalię Muszyńską, Ewę Nowak i Martę Więckowską oraz występ absolwentki- Marii Wyrozumskiej. O oprawę muzyczną zadbała pani Elżbieta Litwinek. Na zakończenie akademii najmłodsi uczniowie złożyli naszej szkole serdeczne życzenia, oraz odśpiewano gromkie ,,sto lat”.

Zgromadzeni na Jubileuszu mogli przywołać wspomnienia ze swoich lat szkolnych za sprawą wystawy kronik i zdjęć absolwentów przygotowanej przez Samorząd Uczniowski oraz plansz prezentujących historię Bocianka, a także dzieje Jedynki udostępnionych przez Muzeum Historii w Kielcach.  Jubileusz to dowód na to, że nasza szkoła żyła przez minionych 40 lat, bo szkoła to przecież nie mury – to przede wszystkim ci, którzy tworzą szkolną społeczność.