Kalambury

MegaMisja – zadanie 3-1

Realizując zadanie 1. z obszaru 3. dzieci poznały, a właściwie utrwaliły funkcje i gatunki programów telewizyjnych. W rozmowie kierowanej wymieniły dwie podstawowe funkcje telewizji: rozrywkową i informacyjną. W zespołach 2-osobowych poprawnie określiły cele oglądania telewizji. Natomiast w grupach 8-osobowych przedstawiły scenki ilustrujące „Wiadomości” i „Talent show”. Stwierdziły, że przekazywanie informacji w stroju klowna czy w wersji wokalnej nie licuje z powagą tego programu, a przedstawienie talentów tylko w formie sprawozdania, relacji jest po prostu nudne. W tych samych zespołach przygotowały również dwie plansze obrazujące gatunki programów telewizyjnych oraz ich ilustracyjne symbole. Wymieniając emocje, które towarzyszą im w czasie oglądania programów telewizyjnych (radość, smutek, wzruszenie, strach, śmiech), nie omieszkały powiedzieć, że źródłem złości są dla nich zbyt częste reklamy. Zabawa w kalambury „Co to za program?” dostarczyła dzieciom dużo radości i satysfakcji, ponieważ mogły przedstawić swoje umiejętności np. akrobatyczne. Na zakończenie zajęć, wymieniły zasady oglądania programów telewizyjnych, odpowiadając na pytania: kiedy, co i dlaczego?

Barbara Sobota