Pielęgniarka szkolna

W dniu 25.10.2019r. wychowawca klasy 2B p. Marta Okopień, w ramach Doradztwa Zawodowego organizowanego na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach, zaprosiła na zajęcia lekcyjne p. Martę Bolek – pielęgniarkę szkolną, w celu przybliżenia dzieciom zawodu wykonywanego przez naszego gościa.

Informowała uczniów o tym, że pielęgniarka lub higienistka szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w miejscu, w którym się uczą i wychowują.

Pani Marta ciekawie opowiedziała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki i Służby Zdrowia. Zaprezentowała strój pielęgniarki oraz przybory i materiały, którymi posługuje się na co dzień w swojej pracy tj.: bandaże, plastry, gaza, konieczne np. do wykonania opatrunków, pielęgnacji ran.

Przybliżyła dzieciom jakie zadania wykonuje higienistka szkolna:

• Wykonuje testy przesiewowe (pomiary wzrostu i ciężaru ciała, bada wzrok, słuch, postawę ciała).
  • Pomaga uczniom, którzy mają problemy zdrowotne:
    • w radzeniu sobie z chorobą lub niepełnosprawnością,
    • w utrzymaniu kondycji fizycznej i samopoczucia,
    • udziela porad dotyczących stylu życia, samoobserwacji i samoopieki.
  • Wykonuje zabiegi i procedury lecznicze zlecone przez lekarza.
  • Udziela pomocy w nagłych wypadkach.
  • Współpracuje z dyrektorem szkoły i nauczycielami w sprawach dotyczących bezpieczeństwa uczniów, żywienia, warunków higienicznych w szkole oraz edukacji zdrowotnej.
  • Prowadzi profilaktykę próchnicy.

Na koniec dzieci zadawały pytania oraz otrzymały pamiątkowe naklejki „dzielnych pacjentów”.

W atmosferze przyjaźni i wzajemnej życzliwości pożegnały naszego gościa.

Marta Okopień