„STANISŁAW STASZIC – OJCIEC POLSKIEGO TATERNICTWA”

warsztaty plastyczne z pracownikiem Świetlicy Środowiskowej

4 Kąty Filia nr 3 w Kielcach

Patron naszej szkoły – Stanisław Staszic był księdzem, filozofem, geologiem, działaczem politycznym i społecznym ale także wielkim miłośnikiem Tatr. To najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Karpat, w czasach Staszica, było niedostępne, słabo znane i rzadko odwiedzane. W swoim fundamentalnym dziele O ziemiorództwieKarpatów i innych gór i równin polskich, Staszic jako jedyny i pierwszy polski badacz stworzył obszerny i dokładny opis Tatr.

W celu upamiętnienia jego dokonań uznano go ojcem polskiego taternictwa. Dowiedzieli się o tym uczniowie klasy 2a i 2c podczas warsztatów plastycznych, które w naszej szkole przeprowadziła pani Marlena Płanczyńska– wychowawcaŚwietlicy 4Kąty Filia nr 3 w Kielcach. Pod kierunkiem pani Marleny dzieci tworzyły prace w technice – plastynografia. Warsztaty odbyły się w ramach realizacji innowacji – Jedynkowe pejzaże piórem i pędzlem malowane.

Praca z plasteliną rozwija u najmłodszych uczniów zdolności motoryczne, wytrwałość i wyobraźnię. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia warsztatowe i wykonane dzieła prezentujące urokliwe, bajkowe krajobrazy Tatr.

Na ręce Pani Marzeny Cedro – koordynatora składamy serdeczne podziękowania wszystkim Pracownikom Świetlicy 4Kąty Filia nr 3 w Kielcach za otwartość, serdeczność, artystyczne inspiracje i owocną współpracę! Bóg zapłać!

s. Faustyna Monika Czajkowska