Apel z okazji Świąt Majowych

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 maja – Państwowe Święto Pracy, 2 maja – Państwowe Święto Flagi, 3 Maja Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.
28 kwietnia 2023 r. uczniowie klas szóstych wraz z wychowawcami przygotowali akademię upamiętniającą powyższe wydarzenia.Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.

Punktem kulminacyjnym występu był niezwykle oryginalny taniec z flagamiw wykonaniu Artystycznych Form Ruchu, w choreografii p. Marty Więckowskiej. Zainteresowanie wzbudziła również rekonstrukcja wydarzeń z 1772r. Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski i autorzy I rozbioru Polski: caryca Katarzyna, cesarz Józef II i król Prus Fryderyk II. Następnie uczniowie przedstawili okoliczności uchwalenia konstytucji 3 Maja. Przypomnieli jej twórców: Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego oraz Hugo Kołłątaja. Na zakończenie klasy szóste odśpiewały pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”. Oświeceniowe kostiumy oddały klimat tamtych czasów.

Apel był ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

W Przedstawieniu wykorzystano zakupiony sprzęt w ramachRządowegoProgramu Laboratoria Przyszłości (m.in. mikser audio, mikrofony dynamiczne, zestaw nagłośnieniowy, gimbal, aparat Canon, statyw fotograficzny).

Za pomoc w aranżacji dziękujemy wszystkim rodzicom jak również p. Agnieszce Adamczyk, p. Renacie Kozieł i ks. Konradowi Walerczakowi.

Wychowawcy klas szóstych:

Katarzyna Szostak