Kampania „Pomarańczowa Wstążka”

Każdego roku w dniach 1 – 19 listopada realizowana jest światowa kampania  19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Tradycyjnie już w tym czasie w naszej szkole mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, które mu przysługują. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Znęcanie się i przemoc wobec najmłodszych  jest zjawiskiem obecnym na całym świecie, które narusza prawa dzieci, szkodzi ich zdrowemu rozwojowi.

Zasadniczym celem kampanii jest tworzenie świata, w którym dzieci i młodzież czują się bezpiecznie i szczęśliwe. W tym czasie będziemy podejmować szereg działań dotyczących praw dziecka oraz wartości niezbędnych we wzajemnych relacjach rówieśniczych oraz w kontaktach dziecka ze światem dorosłych, realizując tym samym politykę oświatową państwa (Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.) i Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły.

Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka opatrzona napisem „YES to prevention of child abuse!” – „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem!”

Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.

19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (World Day for prevention of child abuse). Ma on na celu przyczynianie się do tworzenia kultury zapobiegania nadużyciom i przemocy wobec dzieci oraz mobilizowania opinii publicznej do działania i rozpowszechnia programów prewencyjnych.

Organizatorzy:
                                                                        Współpraca – wychowawcy klas