27 IX Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w ogarniętej przez II wojnęświatową Europie.W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymistrukturamiwojskowymi i cywilnymi.Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.W Warszawie mianowano Delegata Rządu na Krajw randze wicepremiera. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Istniały czasopisma polityczne, wojskowe, literackie, kobiece, humorystyczne. W podziemnych drukarniach wydawano też książki . Przez całą okupację funkcjonowały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Podziemne uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny, studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów. W prywatnych mieszkaniach lub piwnicach wystawiano dramaty Słowackiego, Wyspiańskiego, Szekspira. Odbywały się też koncerty i wieczory poetyckie. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia. Dlatego tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazwano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.

O działalności takich postaci jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf czy Aleksander Kamiński możemy się dowiedzieć m.in. z aplikacji „Polskie Państwo Podziemne” udostępnionej przez Odział IPN w Szczecinie- zachęcam do pobrania!

Katarzyna Szostak

nauczyciel historii