Poczet Sztandarowy w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach na rok szkolny 2020/2021

Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego w jego składzie winni znajdować się uczniowie, którzy:

– są uczniami klas ósmych,
– osiągają najlepsze wyniki w nauce,
– prezentują nienaganną postawę, wzorowe lub bardzo dobre zachowanie,
– są godni tego zaszczytu.  

Poczet sztandarowy tworzą:

1. chorąży – 1 osoba (chłopiec),
2. asysta – 2 osoby (dziewczynki).

W bieżącym roku szkolnym członkami pocztu sztandarowego są:

Chorąży:

Filip Gajewski kl.8 c

Asysta:

Ania Wieczorek kl. 8 c

Malwina Plech kl. 8 c

Ceremoniał szkolny to opis przeprowadzenia uroczystości z udziałem Sztandaru Szkolnego i samej celebracji sztandaru. Podkreśla on wysoką rangę uroczystości szkolnych. Jest pomocny w organizowaniu ślubowań i innych uroczystości szkolnych. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną i harmonogramem uroczystości oraz imprez szkolnych.

Do najważniejszych symboli szkolnych zaliczamy:

  • flagę narodową
  • hymn narodowy,
  • sztandar szkoły,
  • hymn szkoły

Każdy poczet sztandarowy ma swoje insygnia. Są to białe rękawiczki (opcjonalnie) oraz szarfa przewieszona przez prawe ramię i spięta na wysokości lewego biodra. W przypadku jednostek edukacyjnych i większości stowarzyszeń jest to biało czerwona szarfa zakładana tak, by biały kolor był skierowany w stronę kołnierza (szarfy noszą trzy osoby w poczcie).

Ubiór pocztu sztandarowego

Chorąży:

ciemny garnitur, biała koszula, krawat (opcjonalnie biała koszula, ciemne – granatowe lub czarne- spodnie), czarne buty,

Asysta:

białe bluzki i czarne lub granatowe spódnice,

cieliste rajstopy,

czarne buty.

Chwyty sztandarem 

Chwyty sztandarem w postawie zasadniczej– sztandarowy trzyma sztandar przy prawej nodze postawiony na ,,trzewiku” drzewca, na wysokości czubka buta. Drzewce przytrzymuje prawą ręką na wysokości pasa. Lewa ręka opuszczona wzdłuż tułowia. Sztandarem wykonuje się chwyty: ,,Na ramię!”, ,,Prezentuj!” i ,,Do nogi!”.

Chwyt ,,Na ramię!”– chorąży prawą ręką, pomagając sobie lewą ręką, kładzie drzewce sztandaru na prawe ramię i układa je na ramieniu pod kątem 45 stopni. Prawa ręka jest wyciągnięta i wyprostowana wzdłuż drzewca. Lewa ręka przyciągnięta do tułowia. Podczas marszu lewa ręka porusza się swobodnie, zgodnie z ruchem ciała. Płat sztandaru powinien być oddalony od ramienia o około 30 cm. 

Chwyt ,,Prezentuj!” z położenia ,,Do nogi!”– chorąży podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia (dłoń prawego ramienia powinna osiągnąć wysokość prawego barku). Następnie lewą ręka chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą dłonią i opuszcza prawą rękę na całą długość ręki, obejmując dolną część drzewca.

 Chwyt ,,Do nogi!” z położenia ,,Prezentuj”– chorąży przenosi sztandar do nogi prawą ręką, pomagając sobie lewą ręką. Chwyt wykonuje się na komendę ,,Spocznij!”.

Salutowanie sztandarem w miejscu– wykonuje się z położenia ,,Prezentuj!”. Chorąży wykonuje energiczny wykrok w prawo skos na odległość nie większą niż długość własnej stopy połączony ze zwrotem tułowia. Jednocześnie pochyla sztandar do przodu pod kątem 45 stopni. Asysta stoi w postawie zasadniczej (harcerze i członkowie formacji mundurowych postępują zgodnie z wewnętrznymi regulaminami- zazwyczaj salutują). Po zakończeniu salutowania sztandarem się czynności w odwróconej kolejności, wracając do położenia ,,Prezentuj!”, a potem przechodząc do położenia ,,Do nogi!”.

Opiekun Pocztu Sztandarowego:
mgr Marta Więckowska
mgr Katarzyna Szostak