ZNAK JAKOŚCI EUROPEJSKIEGO KORPUSU SOLIDARNOŚCI!!!

W dniu 21 kwietnia 2020 r. przeszliśmy ostatni etap procedury ubiegania się o Certyfikat Znaku Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. Polegał on na ocenie merytorycznej wniosku. Spotkanie on – line odbyło się w obecności Ekspertki Zewnętrznej
Europejskiego Korpusu Solidarności – Pani Mai Selan, Prezesa Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach – Pana Macieja Ziernika, Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach – Pani Żanety Szczepaniak, nauczyciela języka polskiego w SP1- Pani Doroty Broniś oraz z nauczyciela języka angielskiego w SP1 – Pana Piotra Surmy. Pani Maja Selan miała już okazję w październiku gościć w naszej szkole i przyglądać się jej funkcjonowaniu oraz podjętym działaniom. Po ostatniej rozmowie weryfikacyjnej z entuzjazmem poparła nasz wniosek i poinformowała nas, że oficjalny dokument w postaci certyfikatu wpłynie do palcówki pod koniec maja.

Jesteśmy dumni, że udało nam się osiągnąć zamierzony cel. I jak tylko unormuje się sytuacja w kraju w związku z kornawirusem, to będziemy mogli gościć u siebie w placówce zagranicznych Wolontariuszy.

Serdecznie dziękujemy Prezesowi Panu Maciejowi Ziernik oraz Panu Michałowi Braun za pomoc i wsparcie przy pisaniu projektu. Dziękujemy Pani Mai Selan za dostrzeżenie atutów naszej placówki i jej wszechstronnych działań.

Wolontariat zagraniczny zapewne będzie niesamowitym doświadczeniem dla uczniów i nauczycieli SP nr 1.

Przypomnijmy jeszcze raz, co my jako szkoła w tym zakresie musieliśmy zrobić, aby otrzymać ZNAK JAKOŚCI.

Procedurę rozpoczęliśmy od złożenia wniosku składającego się z 19 stron w języku angielskim, w którym odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących funkcjonowania naszej placówki. Przedstawiliśmy również motywację do podjęcia współpracy z Europejskim Korpusem Solidarności oraz zaprezentowaliśmy propozycję działań dla wolontariuszy. Następnie wniosek przeszedł weryfikację formalną. W sobotę tj. 18 kwietnia 2020 r. przed przystąpieniem do akredytacji mieliśmy szkolenie on – line z Prezesem Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach – Panem Maciejem Ziernikiem oraz ekspertem Współpracy Międzynarodowej – Panem Michałem Braunem.

„Znak jakości to certyfikat przyznawany przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności, który potwierdza, że organizacja spełnia wszelkie standardy związane z zapewnieniem jak najwyższej jakości realizowanych projektów. Dzięki współpracy z wolontariuszami placówka może rozszerzać swoją działalność, podejmując nowe inicjatywy oraz wspierać młodych ludzi w ich indywidualnym rozwoju, dając im szansę na zdobycie doświadczenia w pracy z dziećmi. Jednocześnie sam pobyt w naszej społeczności będzie sprzyjał ich otwarciu na świat oraz zapoznaniu z inną kulturą”.

Żaneta Szczepaniak
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1