USŁYSZAŁEM W SZKOLE CISZĘ ZARAZ O TYM WIERSZ NAPISZĘ!

Bez uczniów i nauczycieli, bez zajęć w klasach i dzwonków na przerwę w naszej szkole z pewnością zakrólowała cisza. Czy da się się napisać wiersz o ciszy w szkole, o przyjaźni, o szkolnych troskach i radościach? Da się!!! Ostatni czas spędzony w domu z całą pewnością uzmysłowił nam to wszystko, za co cenimy szkołę.

Pomimo tego, że czasem przeżywamy tu trudne chwile, to wielu już zatęskniło za szkołą i uświadomiło sobie, że szkoła to nie tylko zdobywanie wiedzy i doskonalenie umiejętności, ale również przestrzeń wzrastania w naszym człowieczeństwie, rozwijanie ludzkiej wrażliwości, wsparcie i wymiana doświadczeń, wzajemna pomoc, bliskość, serdeczność i radość. Tu uczymy się współpracy, empatii, odpowiedzialności. Mamy ulubionych nauczycieli, kolegów, ulubione przedmioty, cieszymy się z odnoszonych sukcesów, przeżywamy porażki. Napiszmy o tym wszystkim w wierszu o szkole! Wisława Szymborska przekonuje nas, że to nie takie trudne. Oto wskazówki poetki – polskiej noblistki – dotyczące sztuki pisania wierszy:

• nie szfuj wzniosłymi pojęciami – miłość, życie, śmierć itp., zajmij się codziennością
  • nie przesadzaj z metaforami
  • wiersz jest czymś więcej niż owocem natchnienia – kreśl, zmieniaj, poprawiaj
  • nie rymuj za wszelką cenę

Swoje wiersze przesyłajcie na adres mailowy: monika.czajkowska@sp1.kielce.eu. Najlepsze zostaną nagrodzone i opublikowane. Każdy wiersz musi być podpisany imieniem i nazwiskiem ucznia. Możecie korzystać z pomocy rodziców i dobrych rad nauczycieli. I najważniejsze – macie się przy tym dobrze bawić! Na wasze utwory czekamy do 26 kwietnia 2020 r. Do dzieła!

s. Faustyna Monika Czajkowska