Wycieczka do rezerwatu geologicznego „Wietrznia”

15 lutego 2020 r. członkowie Szkolnego Koła Geograficzno-Turystycznego „Z plecakiem przez Kielce” wybrali się na wycieczkę do największego z kieleckich rezerwatów geologicznych

– „Wietrzni”, któremu eksploatacja surowca nadała kształt kanionu ograniczonego skalnymi skałami. Uczniowie na wycieczce zapoznali się z przykładami przyrody nieożywionej, historią powstania rezerwatu oraz zapoznali się z postacią Zbigniewa Rubinowskiego, patrona rezerwatu, który był słynnym badaczem Gór Świętokrzyskich. Podczas spaceru w rezerwacie uczniowie oglądali odsłonięcia geologiczne oraz zapoznali się z procesami tektonicznymi, które mają bezpośredni wpływ kształt otaczającego nas krajobrazu, a dla naukowców są nieskończonym źródłem informacji. Dla członków Szkolnego Koła Geograficzno-Turystycznego jako pasjonatów Geologii była to pierwsza wycieczka w tak ważne miejsce… ale nie ostatnia, w Kielcach jest wiele miejsc, w których geologowie czytają w skałach jak uczniowie w otwartych książkach.

Opiekun koła-

Monika Gołąbek