Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły z klas 1-8 do wzięcia udziału w konkursie „Piernikowe cuda”. Zadanie polega na upieczeniu piernika i udekorowanie go wg własnego pomysłu z materiałów jadalnych.
Może on mieć formę tradycyjnego pierniczka, ozdoby wiszącej lub przestrzenną a swoim kształtem i dekoracją nawiązywać do Świąt Bożego Narodzenia.
Pieczenie pierników jest jedną z tradycji bożonarodzeniowych, a wspólne pieczenie i dekorowanie sprawia wszystkim wiele radości i jednoczy pokolenia przy wspólnym stole.
Kto wymyślił piernik? Pierwsze wzmianki o cieście z przyprawami korzennymi i miodem sięgają czasów starożytnych. Pierniki to słodkie wypieki z dodatkiem aromatycznych korzeni, takich jak min. cynamon, gałka muszkatołowa, anyż, imbir, pieprz, kardamon czy goździki. W języku francuskim piernik to pain d’epice (czyt. pę de pis) -czyli chleb z dodatkiem korzeni. W języku angielskim jest mowa o ginger bread, czyli chlebie imbirowym. W języku niemieckim to Honigkuchen, Pfefferkuchen, Lebkuchen. Po polsku słowo „piernik” odnosi się do ciasta piernego, czyli pieprznego. Zasadniczo przyjmujemy, że piernik to ciasto, które ma w sobie mąkę, miód i przyprawy korzenne.
Cele konkursu:
- kultywowanie wśród uczniów tradycji pieczenia piernika jako bożonarodzeniowego zwyczaju, możliwość zaprezentowania swoich możliwości twórczych.
- rozwijanie wyobraźni
- rozwijanie wrażliwości estetycznej i inwencji poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów jadalnych
Zadanie konkursowe:
Pierniczka można uformować i udekorować samodzielnie a pieczenie koniecznie z pomocą dorosłych. Pracę należy zapakować w folię przezroczystą, tak aby była możliwość jej oceny bez rozpakowywania. Do wykonanej pracy należy przypiąć karteczkę z danymi uczestnika konkursu ( imię i nazwisko, klasa).
Prace oceniane będą w kategoriach: kl. 1-3, kl. 4-6, kl. 7-8
Termin dostarczania prac:
Prace należy dostarczyć do 11GRUDNIA 2023 r. do p Aliny Dziopa lub na świetlicę do p. kierownik.
Wybrane prace w każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone i wyróżnione.
Komisja oceni prace według następujących kryteriów: oryginalność, pomysłowość, estetyka wykonania.
Po konkursie prace uczniów zostaną wystawione na kiermaszu świątecznym w szkole, którego dochód zostanie przeznaczony na remont szatni szkolnej. Część prac zostanie zawieziona do Domu Pomocy Społecznej.
Alina Dziopa – nauczyciel języka niemieckiego