Z okazji Święta Edukacji Narodowej przygotowaliśmy niespodziankę. W tym roku po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję ,,Narodowego czytania” pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Inicjatywa była także związana z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Tym razem czytaliśmy ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego. Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji napisał :
,,– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”
A jednocześnie Prezydent poprosił:
– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.
W odpowiedzi na apel Prezydenta RP zorganizowaliśmy akcję ,,Narodowego czytania”, wykorzystując nowoczesne narzędzia komunikacji z zachowaniem reżimu sanitarnego. Poszczególne interpretacje dramatu Słowackiego zostały zarejestrowane w formie krótkich filmów na dostępnych nośnikach.
Okazało się, że tekst ,,Balladyny” nieustannie budzi emocje. Motyw władzy , miłości czy też winy i kary są uniwersalne. Dramat Słowackiego zabrzmiał wieloma głosami w różnej scenerii – w szkole, w domach, w bibliotece, mediatece, w muzeum, filharmonii , w pracy, w plenerze czy na stadionie piłkarskim.
Do wspólnego czytania zaprosiliśmy kieleckie instytucje – Spółdzielnię Mieszkaniową ,,Bocianek” , Miejską Bibliotekę Publiczną (Filię nr 7 – Mediatekę – Poczytalnię na Dworcu), Muzeum Historii Kielc, BWA, Filharmonię Świętokrzyską oraz dr nauk medycznych – Anetę Bąkowską i piłkarzy z Korony Kielce ( Paweł Kozioł, Radosław Seweryś).
W niezwykłej charakteryzacji i scenerii w naszej szkolnej bibliotece utwór czytali uczniowie klas 7b ( Cezary Kromer, Eryk Kubicki, Maja Choińska, Amelia Błońska, Marta Matuszewska, Gabriel Bandura, Piotr Sołtysiak) i 7c ( Ewa Hlebicka- Józefowicz, Laura Sztuk, Klaudia Durlik, Marta Kubicka, Piotr Pionka, Kamil Kubicki, Mateusz Szczytowski, Franciszek Kołomański), ale także nauczyciele( Katarzyna Szostak , Renata Kozieł , Karolina Skalska- Łosin, Łukasz Kurek). W akcji wzięli udział również rodzice: Paweł Kubicki ( tata Eryka z 7b), Dorota Hlebicka – Józefowicz (mama Ewy z 7c), Katarzyna Kubicka ( mama Kamila z 7c) i dziadkowie- Barbara Kromer (babcia Cezarego z 7b).
Wszyscy lektorzy przepięknie zinterpretowali tekst, wykorzystując własną inwencję. Nasza akcja to dowód na to, że czytanie ma uniwersalną wartość, łączy pokolenia oraz środowiska. ,,Balladyna” jest lekturą obowiązkową do egzaminu ósmoklasisty. Z pewnością taki sposób interpretacji ułatwi uczniom pracę z dramatem. Serdecznie dziękujemy naszym gościom, nauczycielom, rodzicom oraz uczniom za udział w akcji.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z Narodowego Czytania w formie filmu oraz poszczególnych wystąpień zamieszczonych w postaci linków.
Organizatorzy:
Przeprowadzenie akcji : Dorota Broniś (nauczyciel j. polskiego) , Renata Kozieł (Biblioteka Szkolna)
- Montaż filmu: Tomasz Kozieł- absolwent SP nr 1 w Kielcach
- Nagrania w szkole: Piotr Surma- nauczyciel j. angielskiego, Patryk Kozieł – nauczyciel historii
- Współpraca z instytucjami: Ewa Stachura- nauczyciel j. niemieckiego, Katarzyna Szostak- nauczyciel historii, Aneta Trzcińska- nauczyciel techniki
- Scenografia: Renata Kozieł ( Biblioteka Szkolna), Agnieszka Pawlik – nauczyciel plastyki
Filharmonia Świętokrzyska – Lidia Chmielewska
Grabiec – Franciszek Kołomański, Goplana – Marta Kubicka
dr nauk medycznych – Aneta Bąkowska
Wdowa – Klaudia Durlik, Alina – Ewa Hlebicka-Józefowicz
Kirkor – Cezary Kromer, Wdowa – Amelia Błońska, Balladyna – Maja Choińska
Miejska Biblioteka Publiczna – dyrektor – Balladyna – Anna Żmudzińska, Alina – Aleksandra Kępińska
Balladyna – Maja Choińska, Alina – Amelia Błońska
Filon – Kamil Kubicki z mamą – Katarzyną Kubicką
Kirkor – Cezary Kromer z babcią – Barbarą Kromer w roli Wdowy
Balladyna – Ewa Hlebicka-Józefowicz z mamą Dorotą Hlebicką-Józefowicz w roli Wdowy
Korona Kielce – Kanclerz – Paweł Kozioł, Lekarz – Radosław Seweryś
Balladyna – Ewa Hlebicka-Józefowicz, Kanclerz – Piotr Pionka, Filon – Kamil Kubicki
Kanclerz – Gabriel Bandura, Wdowa – Marta Matuszewska, Balladyna – Maja Choińska