W programowaniu bardzo ważne jest przewidywanie i logiczne myślenie – podobnie jak w szachach.
Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji w latach 70. VI wieku.
Nauka kodowania, podstaw programowania nie może pochwalić się tak długą historią, natomiast świetnie wpisuje się w aktualne czasy, gdzie z technologiami informacyjno – komputerowymi spotykamy się dosłownie na każdym kroku już od najmłodszych lat.
Gra w szachy to rozwój kompetencji matematycznych, a w szczególności analitycznego myślenia, orientacji przestrzennej, umiejętności rozwiązywania problemów. Wzmacnia ona koncentrację uwagi, intuicję, zdolność podejmowania decyzji. Pozytywne efekty nauki programowania są tożsame, a dodatkowo uczą pracy w grupach, współdziałania w zespole.
Łącząc te dwie dyscypliny i wykorzystując możliwości, jakie dają nowoczesne technologie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 mogli zagrać w szachy on – line czyli z przeciwnikiem, który zasiadał przed ekranem komputera. Zajęcia poprowadzone zostały przez opiekuna Szkolnego Koła Szachowego „Jedynkowa Szachomania” – p. Annę Stradomską oraz nauczyciela zajęć z programowania prowadzonych w ramach projektu „Cyfrowa Jedynka” – p. Dariusza Stępnia. Uczniowie bardzo entuzjastycznie zareagowali na tak przeprowadzone zajęcia. Chętnie i w duchu zdrowej rywalizacji grali w szachy zarówno on – line jak i tradycyjnie, zasiadając przed szachownicami.
Anna Stradomska
Anna Stradomska