IV edycja  Wojewódzkiego  Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

11 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach odbył się finał IV edycji wojewódzkiego konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego.

Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego. A wszystko to z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno – komputerowej. Uczestnicy trzeciego etapu konkursu wykonali na bazie ekologicznych materiałów i tekstyliów budowlę związaną z krajami niemieckojęzycznymi.

Jest nam niezmiernie miło, że w tym roku ponownie nasz konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Konkurs „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i może być uwzględniony przez dyrektorów szkół jako szczególne osiągnięcie oraz wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie:
– Pani Ewa Martyna – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,
– Pan prof. dr hab. Artur Maciąg – Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej,
– Pani Ewa Stachura – nauczycielka języka niemieckiego, współtwórczyni pierwszych edycji konkursu „Ökomode”,
– Pani Monika Haczkiewicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Kielcach, nauczycielka języka niemieckiego.

Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce – Wiktoria Momot ze Szkoły Podstawowej w Brynicy
2 miejsce – Gabriela Trawińska ze Szkoły Podstawowej w Gowarczowie
3 miejsce – Lena Lasota ze Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju

Wyróżnienia otrzymali:
Aleksander Dulak  ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Kielcach
Anastazja Karbownik ze Szkoły Podstawowej w Gowarczowie
Zuzanna Sulej ze Szkoły Podstawowej w Micigoździu
Mikhailo Sitarskyi ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach

Partnerami konkursu byli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa świętokrzyskiego, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wodociągi Kielce, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach.

Patronat medialny objęli TVP Kielce, Radio Kielce i Echo Dnia.

Podczas finału konkursu został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Dziękujemy również bardzo serdecznie naszej młodzieży szkolnej za włączenie się w przygotowanie dekoracji do konkursu, Panu Patrykowi Koziełowi za pomoc w obsłudze wydarzenia, Pani Klaudii Goli za przygotowanie przedstawienia dwujęzycznego.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy fantastycznych pomysłów i wspaniale wykonanych budowli, a przede wszystkim znajomości języka niemieckiego.

Organizatorzy:
Kinga Kozieł