Wizyta górnika w klasie 1b

Klasę 1b odwiedził niecodzienny gość. Organizatorem spotkania była mama Natalki i Łukasza Walasek, z którą przybył górnik – Dyrektor Techniczny Marcin Wójcik ze Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. (dawniej ŚKSM). Uczniowie wysłuchali ciekawej opowieści o pracy górnika. Zawód górnika ma bogatą tradycję i wiele ciekawych zwyczajów. Jeden z elementów kryjących wiele symboli to strój górniczy. W tym stroju wyróżnia się czako, czyli wysoka, sztywna czapka, na której z przodu widnieje godło górnicze. Godłem jest perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Są to narzędzia, które górnicy wykorzystywali do rozbijania węgla i rud. Z lewej strony czako ma zamocowany pióropusz górniczy z piór kogucich. Obecnie kolor pióropusza oznacza rangę górnika. Kolejnym ciekawym elementem uzupełniającym galowy mundur jest szpada górnicza. Szpadę honorową dostaje się z szczególne zasługi w górnictwie. Na zakończenie tego spotkania, dzieci robiły pamiątkowe fotografie.
Dziękujemy!

Kinga Kozieł