„Szkolne Dni Czystego Powietrza”

W ramach akcji „Szkolne Dni Czystego Powietrza” uczniowie naszej szkoły przygotowali szereg różnorodnych działań.
Uczennice klasy 7a w klasach I-III przeprowadziły warsztaty dla swoich młodszych i starszych kolegów. Dziewczynki zaprezentowały przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza oraz zachęciły do rozwiązywania ciekawych ćwiczeń multimedialnych.
Uczniowie klasy 7b wraz z panią P.Zarębą – Michalską zorganizowali akcję happeningową na terenie naszego osiedla Bocianek. Uczniowie przepytywali napotkane osoby ze znajomości zagadnień związanych
z powietrzem. Do każdego pytania były przygotowane 4 odpowiedzi – należało wskazać właściwą. Klasa 7 odwiedziła Spółdzielnie Mieszkaniową „Bocianek”, Świetlicę Środowiskową „4Katy” oraz pracowników pobliskich sklepów i urzędów. Pytania nie ominęły nawet Pana Prezesa ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Bocianek”. Oczywiście wszyscy poradzili sobie wyśmienicie.
Kolejnym ważnym punktem akcji było zorganizowanie konkursu plastycznego pod hasłem „O powietrze dbasz, żyjesz długi czas”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Najlepsze pracy zostały wyeksponowane na holu II piętra i można podziwiać je po dzień dzisiejszy.
Uczeń klasy 6b – Franciszek Banasik przygotował ulotkę pod hasłem „Ochrona Klimatu”, która w bardzo czytelny sposób przypomina, jak każdy z nas może dbać o czyste powietrze.
Oprócz wyżej wymienionych punktów uczniowie przygotowali również konkurs na rymowankę dotyczącą elektrośmieci. Konkurs ten zbiegł się z naszą wewnętrzną akcją do której dołączyła nasz szkoła w ramach programu ,,Polska Stolica Recyklingu”, gdzie zbieramy elektrośmieci tj. (baterie, tonery, telefony, tablety, GPS, mały sprzęt AGD, laptopy, komputery, telewizory itp.).
Dodatkowymi działaniami wspierającymi „Szkolne Dni Czystego Powietrza” były zajęcia przeprowadzone przez nauczycieli: chemii – pani A.Stradomskiej, j.angielskiego – p. P.Surmy, nauczycieli matematyki: A.Mazur, U.Sodel na których poznawali związki zanieczyszczające powietrze, rozwiązywali zadania matematyczne związane z powietrzem oraz wzbogacali swoje słownictwo dotyczące tego zagadnienia w języku angielskim.
Podsumowaniem naszych działań było wyjście nauczyciela biologii – pani K. Banasik wraz z uczniami klasy 7b na tereny zielone obok szkoły, gdzie wspólnie zawieszono tabliczki z „imionami” drzew, które zostały wsadzone w ramach święta drzewa. Była to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważna jest ochrona powietrza i dlaczego stale powinniśmy dbać o jego jakość.

Krystyna Banasik – nauczyciel biologii
                    Anna Mazur – nauczyciel matematyki