21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu                                     w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionychzorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierają m.in. prof. Jerzy BralczykHenryk Sawka i Jacek Bryndal, a patronuje jej Rada Języka Polskiego.

Również nasza  szkoła  włączyła się  w obchody  tego święta. Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali historię naszego języka od czasów średniowiecza do współczesności oraz dowiedzieli się, że nasz język – choć niełatwy – to potrafi być naprawdę piękny. Nie zabrakło także konkursów  i zabaw językowych. Czytali „łamańce językowe”, odgadywali znaczenia popularnych związków frazeologicznych, rozwiązywali quiz językowy. Nauczyciele języka polskiego starali się przekazać uczniom swoje przeświadczenie o wyjątkowym bogactwie języka polskiego i konieczności dbania o to, jak mówimy i jak piszemy.

Iwona Młynarczyk-Halicka,  nauczyciel  języka polskiego

Zobaczcie, jak z niełatwą polszczyzną  poradziły sobie uczennice kl.7b: Karolina Plech i Kasia Kołcz. (film)