Ratownicy marzeń – to my!

W piątek, 19 listopada br., w naszej szkole gościliśmy wspaniałych motywatorów z Caritas Polska, p. Leszka Szawińskiego, koordynatora projektu i p. Dominikę Wójtowicz, stałą wolontariuszkę ze Świetlicy Caritas „U Józefa”, którzy przeprowadzili dla uczniów klas 7-ch, szkolenie-warsztaty profilaktyczne pt. „Ratownicy marzeń”.

Celem szkolenia-warsztatów było wydobycie z uczniów większej świadomości tego kim są i jakie wartości, marzenia, zdolności w sobie posiadają, które razem z innymi mogą w pełni rozwijać w samym sobie i pomóc je rozwijać u innych.

Przez trzy jednostki lekcyjne, uczniowie podzieleni na dwie grupy mogli bardziej poznać samego siebie, kolegów i koleżanki, w ten sposób głębiej się zintegrować, podzielić swoimi doświadczeniami, porozmawiać, zadawać pytania, a to wszystko, dzięki bardzo dobrze opracowanym warsztatom, bazującym na doświadczeniu ucznia, wykorzystującym metodologię aktywno-uczestniczącą.

Okazuje się, że Ratownicy marzeń to nie tyle prowadzący zajęcia, co każdy z nas! To my ratujemy w sobie prawdziwe wartości i marzenia, i pomagamy ratować je innym.

W zajęciach pomagali nam, m.in. bohaterowie bajek, „Pingwiny z Madagaskaru”; niepełnosprawny zdobywca dwóch biegunów – Jan Mela, czy Nicky Vujicic, człowiek bez rąk i nóg, aktor w filmie „Cyrk motyli”.

Oto 9 bezcennych wskazówek, które warto na co dzień stosować w życiu, a które w sposób praktyczny odkryliśmy na warsztatach:

1. Akceptuj swoje uczucia
  2. Panuj nad tym co robisz
  3. Bądź czujny / bądź czujna
  4. Odpuść sobie i innym
  5. Odkrywaj źródła wsparcia
  6. Patrz daleko
  7. Szukaj tego co dobre
  8. Buduj z tego co masz
  9. Wyjdź naprzeciw (z takim oto napisem każdy z uczestników warsztatów otrzymał czerwone serce, eko-dłupopis oraz kompas)

Bardzo dziękujemy naszej Dyrekcji i Rodzicom dzieci, za wyrażenie zgody na przeprowadzenia tak dobrego szkolenia w formie warsztatów dla naszych 7-klasistów. A samym uczniom gratulujemy tak wspaniałego, czynnego i radosnego zaangażowania w warsztaty, które na pewno zapisały się na długie lata w ich życiu!

ks. Konrad Walerczak,
p. Beata Smagór,