Metoda eksperymentu na zajęciach Koła Geograficznego

realizowanych w ramach projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich pn.

Nowoczesna Edukacja w Jedynce”

W ciągu ostatniego miesiąca, na zajęciach Koła Geograficznego wykorzystaliśmy kilka fantastycznych pomocy dydaktycznych, zakupionych w ramach projektu „Nowoczesna Edukacja
w Jedynce”.

  • Jednym z nich było tellurium. To przyrząd będący modelem ruchów Ziemi i Księżyca względem Słońca. Służy on do pokazywania, jak zmienia się oświetlenie Ziemi w różnych porach dnia i roku, a także fazy Księżyca oraz zaćmienia Słońca i Księżyca. Model pozwolił dzieciom w prosty sposób zrozumieć podstawowe prawa astronomii – obserwując ruchomy model, znacznie łatwiej zobaczyć, dlaczego zmieniają się pory roku, niż śledząc obrazki w podręczniku do geografii. Model steruje się ręcznie, za pomocą specjalnej korbki, dzięki temu w każdej chwili można zatrzymać obracanie modelu i przyjrzeć się, dlaczego w danej chwili mamy np. zaćmienie Słońca.
  • Z kolei model obiegu wody w przyrodzie, pozwala na obrazowe przedstawienie zjawiska powstawania deszczu. Dzięki niemu uczniowie zrozumieli skąd się bierze deszcz i dlaczego rzeki płyną. Doświadczenie jest łatwe do przeprowadzenia, a młodzież chętnie bierze w nim udział. Do podstawy wlewamy wodę, natomiast w chmurach umieszczamy kostki lodu. Podstawę należy umieścić pod lampką. W tym doświadczeniu podstawa staje się „morzem”, a nasza lampka „Słońcem”. Dzięki Słońcu woda zaczyna parować, wilgotność kondensuje się na zimnej chmurze, skrapla się i kropi na podstawę. Deszcz gromadzi się w rzekach i spływa do morza. Obieg wody rozpoczyna się od nowa.
  • Dzięki profesjonalnej, bezprzewodowej stacji pogody, mogliśmy odczytać temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność w sali. Czujnik zewnętrzny stacji meteo, umożliwił nam pomiar temperatury, ciśnienia oraz kontrolę wilgotności powietrza na zewnątrz.
  • Interesujący eksperyment dotyczący oczyszczania wody, przeprowadziliśmy za pomocą filtra wodnego. Do doświadczenia użyliśmy 4 filtry wypełnione żwirem, piaskiem, aktywnym węglem oraz papierem. Filtrowaliśmy wodę zabrudzoną glebą oraz olejem. Efekt był zdumiewający! Zbudowaliśmy „własną” oczyszczalnię.

KOLEJNE GEO EKSPERYMENTY POJAWIĄ SIĘ JUŻ W NASTĘPNYM MIESIĄCU 🙂

Autor: Ewa Waleniak