POCZET SZTANDAROWY – SZKOLENIE

W dniu 05.11.2021 r. o godz. 10.00 w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach przy ul. Ściegiennego 2 uczniowie klas 7 wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica na następny rok szkolny wraz z opiekunem Martą Więckowską wzięli udział w szkoleniu z zasad Ceremoniału Wojskowego dla pocztów sztandarowych szkół zorganizowanym przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Kielcach. Podczas szkolenia omówiono symbolikę i znaczenie pocztu sztandarowego oraz zasady prawidłowego noszenia i prezentowania sztandaru swojej placówki. Rotmistrz Kawalerii Ochotniczej RP Robert MAZUR przeprowadził również trening praktyczny, podczas którego uczniowie ćwiczyli podstawowe chwyty sztandaru, a także postawy, wystąpienie, marsz, zwroty, zatrzymanie i zmiany szyku pocztu sztandarowego podczas uroczystości. Szczegółowo omówiono i przećwiczono zachowanie pocztu sztandarowego w kościele podczas uroczystej Mszy Świętej.

Trening praktycznego doskonalenia zasad Ceremoniału Wojskowego pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców była dla uczniów cennym i wartościowym doświadczeniem. Wiedza uzyskana podczas szkolenia pomoże opiekunom w jeszcze lepszym przygotowaniu Pocztu Sztandarowego do udziału w szkolnych oraz patriotyczno- religijnych uroczystościach.

W szkoleniu wzięli uczniowie Pocztu Sztandarowego klas 7:

1. Maciej Kazusek kl.7a
  2. Karolina Plech kl. 7b