Zajęcia projektowe w pracowni chemicznej

20.09.2021r. Badanie właściwości substancji
Na zajęciach uczniowie zbadali właściwości różnych substancji np. barwę, stan skupienia, zapach, smak, rozpuszczalność w wodzie, cechy charakterystyczne. Wykorzystane substancje w doświadczeniu: miedź(blacha), glin(blacha), mosiądz (blacha), żelazo, cynk, sacharoza. Szkło laboratoryjne: zlewki, bagietki szklane, szalki Petriego.

29.09.2021r. Metody rozdzielania mieszanin
Uczniowie w trakcie zajęć projektowych mieli za zadanie rozdzielić rożnego rodzaju mieszaniny m.in. żelazo wymieszane z solą, wodę z mąką, cukier z ziarnami soczewicy. Zapoznali się z metodami rozdzielania mieszanin np. przy użyciu sita, magnesu, sedymentacji, dekantacji, filtracji.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: statyw z łapą, lejek, sączki, zlewki bagietki szklane, szalki Petriego, tryskawka

6.10.2021. Badanie gęstości różnych substancji
Uczniowie zapoznali się z tematyką dotycząca gęstości cieczy. Przypomnieli wzór do wyznaczania gęstości oraz jej jednostkę. Następnie badali gęstość różnych substancji. Na koniec zajęć wykonali wieżę gęstości w probówkach, przy użyciu roztworu wody z cukrem o odpowiedniej gęstości.
Szklo i sprzęt laboratoryjny: kolby stożkowe, zlewki, bagietki szklane, statyw na probówki, probówki

13.10.2021r. Lepkość
Na zajęciach projektowych uczniowie poznali nowy termin dotyczący lepkości cieczy. Zbadali różnice w lepkości dla różnych cieczy (oleju i wody).
Szkło i sprzęt laboratoryjny: cylindry miarowe, zlewki, lejek, kolba stożkowa, bagietki

20.10.2021r. Badanie właściwości powietrza i tlenku węgla (IV)
Uczniowie sprawdzali doświadczalnie ile tlenu znajduje się w powietrzu. Na zajęciach uczniowie otrzymali również tlenek węgla (IV) i badali jego właściwości (stan skupienia, barwę, gęstość, palność i możliwość podtrzymywania spalania).
Szkło laboratoryjne: zlewki, szalki Petriego, krystalizator

27.10.2021r. Budowa cząsteczek
Uczniowie tworzyli samodzielnie modele cząsteczek różnych związków chemicznych m.in. tlenków, wodorotlenków, kwasów.
Pomoce dydaktyczne: Zestawy do budowy modeli cząsteczek

Aleksandra Sobczyk