14 marca Święto liczby Pi

Liczba π, zwana także ludolfiną to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach zarówno w matematyce, jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Pi jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień) i dlatego tego dnia obchodzony jest Dzień Pi. Również nasza społeczność szkolna co roku włącza się w obchody Dnia Liczby π . Na lekcjach matematyki uczniowie obejrzeli prezentację, rozwiązywali sudoku, wyrazowe wykreślanki dotyczące Pi. W domach empirycznie wyznaczali liczbę pi, dzieląc obwód przez średnicę koła. Ponadto z cyfr przygotowanych przez uczniów naszej szkoły udało się utworzyć rozwinięcie pi do 154 cyfry po przecinku. Zapraszamy do obejrzenia naszego barwnego rozwinięcia.

Nauczyciele matematyki