Lekcje z Temidą

W dniu 16 grudnia klasy 6b i 6c wzięły udział w ,,Lekcjach z Temidą”. To nieodpłatny program edukacyjny, sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć kształtowany jest i umacniany szacunek do prawa oraz promowane są postawy proobywatelskie. Wśród prowadzących znajdują się adwokaci, radcowie prawni, a także doktorzy nauk prawnych.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:

Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

Jakie prawa ma konsument?

Czym jest stalking?

Jak reagować na prześladowanie w szkole?

Gdzie szukać przepisów prawa?

Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

Dzieci rozmawiały też o odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał certyfikat, teczkę oraz zeszyt i długopis. Podsumowaniem warsztatów był quiz dotyczący prawa.

To były niezwykle przydatne lekcje nie tylko w ramach doradztwa zawodowego, ale też w zakresie prawa, które powinien znać każdy obywatel już od najmłodszych lat.

Dorota Broniś- wychowawczyni kl. 6b

Urszula Sodel- wychowawczyni klasy 6c