ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE MATEMATYCZNE

Korzystając z posiadanych narzędzi TIK w ramach Projektu „Cyfrowa Jedynka” uczniowie naszej szkoły uczestniczą w atrakcyjnych zajęciach rozwijających kompetencje matematyczne.
Zadaniem współczesnej edukacji jest przygotowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w zmieniającej się rzeczywistości. Zastosowanie komputera czy tablicy interaktywnej w edukacji wspomaga tradycyjne treści i formy przekazu, dostarcza nauczycielowi nowych metod i środków, dzięki którym możliwe jest przekazywanie wiedzy w nowoczesny sposób. Ponadto można rozwijać nowe umiejętności, których bez pomocy współczesnych narzędzi nie moglibyśmy zrealizować. Korzystając z posiadanych środków przygotowujemy również uczniów naszej szkoły do posługiwania się technologią informacyjną i jej narzędziami. Umożliwiają nam to m.in. zajęcia prowadzone w ramach projektu „Cyfrowa Jedynka” realizowanego w SP1. Podczas spotkań uczniowie korzystają z tablicy interaktywnej i zasobów Internetu. Często goszczą na stronach związanych z matematyką jak np. www.matzoo.pl czy www.szaloneliczby, które zawierają szereg zadań pozwalających ćwiczyć umiejętności zdobyte na lekcjach. Dzieci korzystają z e-podręczników czy multipodręczników różnych wydawnictw edukacyjnych zawierających filmy, animacje edukacyjne wyjaśniające zagadnienia matematyczne. Mogą sprawdzać swoją wiedzę korzystając z testów on-line. Dzięki takim środkom „odczarowujemy matematykę”, dzieci są bardziej zmotywowane do pracy i aktywnie uczestniczą w zajęciach.
W obecnych czasach technologia przenika do każdej dziedziny naszego życia, stosujemy ją w szkole, domu, pracy. Dlatego tak duże znaczenie mają zajęcia projektowe wdrażające uczniów do pracy z technologią komunikacyjno – informacyjną.

Anna Mazur