Jak w laboratorium!

Najbardziej efektywna nauka to taka, kiedy można samodzielnie dotknąć, spróbować, zrobić, zbadać… Za najcenniejsze metody dydaktyczne uważa się te, w których dzieci uczą się poprzez samodzielne odkrywanie. Dlatego teżza jedną z podstawowych form aktywizacji uczniów uważa się  doświadczenia i eksperymenty laboratoryjne. Chemia bez wątpienia jest nauką eksperymentalną. Pozwala na samodzielne zaobserwowanie zachodzących zmian i wyciągnięcie wniosków. Takie działanie ułatwia młodym ludziom zapamiętanie i zrozumienie istoty zachodzącego procesu. Dzięki niemu uczą się krytycyzmu w stosunku do wyników doświadczenia, odczuwają potrzebę planowania przyszłego działania oraz szukania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dzieci uczą się odpowiedzialności oraz przestrzegania  zasadbezpieczeństwa i higieny pracy, bo w miejscu, w którym są przeprowadzane reakcje chemiczne, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dziś na zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia z chemii uczniowie mogli samodzielnie pracować w zespołach, a profesjonalizmu ich pracy dodawały fartuchy laboratoryjne. Zostały one przekazane do szkolnej pracowni przez rodzica, który bezinteresownie wyposażył dzieci w profesjonalną odzież laboratoryjną.

Serdecznie dziękujemy i doceniamy okazaną pomoc, a potwierdzeniem na to niech będą uśmiechy i zaangażowanie uczniów w przebieg zajęć chemicznych.

Anna Stradomska

nauczyciel chemii