Pamiętaj chemiku młody…

… wlewaj zawsze kwas do wody! Powiedzenie to znane jest dobrze wszystkim uczącym się chemii. Połączenie kwasu i wody w odwrotnej kolejności, może doprowadzić do niebezpieczeństwa, a nawet wypadku. Dlaczego? Żeby odpowiedzieć na to pytanie zajrzymy do szkolnego laboratorium chemicznego. Na zajęciach koła „Eksperymentus” uczniowie poznawali dziś kwasy. Nauczyli się w jaki sposób w ogóle je wykryći jak bezpiecznie rozcieńczać kwasy. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co to jest oranż metylowy i jakie barwy przyjmuje w zależności od odczynu roztworu. Na zajęciach zastanawiali się nad problematyką kwaśnych opadów i ich powstawania. Treści podejmowane na kole chemicznym uświadamiają za każdym razem uczniom, że nauka ta w naszym życiu jest wszechobecna i warto ją docenić.

Anna Stradomska

Nauczyciel chemii