Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej kl. 8

19 września 2019r. uczniowie klasy 8a i 8b, zakończyli swój udział w Projekcie Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej. Przez lata, jako trzecioklasiści, następnie szóstoklasiści, a teraz ósmoklasiści, dowiedzieli się o najważniejszych miejscach i wydarzeniach z historii ziemi świętokrzyskiej. Podczas dzisiejszych zajęć w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiejuczniowie, pogłębili wiedzę na temat sytuacji Kielczan podczas II wojny światowej. Poznali nazwiska odważnych Kielczan, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów.

Ostatnim etapem w Projekcie były warsztaty w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu pt: „Być po stronie dobra”. Tu uczniowie, przypomnieli sobie postać Jana Karskiego. I poznali szczegóły tej trudniejszej historii Kielc, związanej z pogromem żydowskim.

Edukacja w miejscach dziedzictwa kulturowego i miejscach pamięci jest tak bardzo potrzebna, ponieważ otwiera młodych ludzi na wartości patriotyczne i humanitarne, pobudza ich do zmiany postaw.

Katarzyna Szostak