Edukacja w Miejscach Pamięci Narodowej – kl 6a i 6b

W dniu 19.09.2019 r. uczniowie klasy 6a i 6b wraz z wychowawczyniami – p. Anną Stradomską i p. Dorotą Broniś wzięli udział w projekcie „Edukacja w Miejscach Pamięci”, realizowanym przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej  oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Najpierw dzieci odwiedziły Muzeum Stefana Żeromskiego, gdzie miały okazję wysłuchać niezwykle interesującej opowieści o życiu pisarza. Poznały również genezę ,,Syzyfowych prac” oraz wątki autobiograficzne w lekturze. Uczniowie dowiedzieli się też wielu ciekawostek na temat ówczesnego życia szkolnego. Zgłębili tajniki nauki w zaborze rosyjskim, przymierzyli drewniane plecaki, zadzwonili starym dzwonkiem, a nawet na własnej skórze sprawdzili, jakie kary mieli ich rówieśnicy sprzed wieków.

Na zajęciach w OMPiO szóstoklasiści wyszukiwali informacje dotyczące osób zasłużonych dla naszego kraju. Następnie wykonali, a potem zaprezentowali plakaty poświęcone ważnym dla historii Polakom. Uczniowie wzięli też udział w lekcji historii w terenie. Poznali miejsca pamięci narodowej i dziedzictwa kulturowego. Odbyli również ważną lekcję wychowawczą o patriotyzmie oraz budowaniu tożsamości lokalnej i narodowej. Młodzi ludzie mieli okazję poczuć więź z przeszłymi pokoleniami i ich dorobkiem. Takiej wiedzy nie da się posiąść w szkolnej ławce!

Podczas wycieczki uczniowie mogli wziąć udział w lekcji historii w terenie. Poznali miejsca pamięci narodowej i dziedzictwa kulturowego. Odbyli też ważną lekcję wychowawczą o patriotyzmie oraz budowaniu tożsamości indywidualnej, lokalnej i narodowej. Młodzi ludzie mieli okazję poczuć więź z przeszłymi pokoleniami i ich dorobkiem. Takiej wiedzy nie da się posiąść w szkolnej ławce!

Anna Stradomska