1B w Nowej Słupi

W dniu 13.06.2019r. uczniowie klasy 1B wraz z wychowawcą p. Martą Okopień oraz p. Kamilą Kamińską (opieka) udali się na wycieczkę do Pasieki edukacyjnej „Pszczółka” w Nowej Słupi. Wzięli udział w przyrodniczych warsztatach terenowych, które odbyły się w dwóch blokach tematycznych: „Z kwiatka na kwiatek” – znaczenie owadów w procesie zapylania oraz „W królestwie pszczół” – pszczoły miodne i niemiodne.
Uczniowie poznali budowę i cykl życiowy owadów, elementy budowy roślin, elementy kwiatów. Dowiedzieli się, w jaki sposób owady uczestniczą w zapylaniu i jak ważny jest to proces w zapewnieniu wyżywienia ludziom i zwierzętom. Własnoręcznie wykonali kwiat, zgodnie z instrukcją osoby prowadzącej. Zostali zapoznani z życiem i wyglądem pszczół miodnych i niemiodnych. Poznali znaczenie pszczół dla przyrody i człowieka oraz poznali pracę pszczelarza. Wykonali doświadczenie, w jaki sposób widzą pszczoły. Poznali budowę pszczelej rodziny oraz dowiedzieli się jak wygląda w niej podział obowiązków. Poznali znaczenie zapachu dla mieszkańców ula. Mieli możliwość osobiście przekonać się, jak wygląda praca w pasiece. Odważni mogli z bliska zajrzeć do pszczelego ula, ubrać się w ochronny strój pszczelarza, własnoręcznie rozpalić podkurzacz. Dzieci oglądały filmy edukacyjne o pszczołach, oglądały pod lupą pszczoły, zobaczyły jak wyglądają budki lęgowe. Pani Beata Antoszewska ciekawie opowiadała uczniom ciekawostki o pszczołach, pokazywała eksponaty. Uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych związanych z tematem warsztatów.
Podczas pobytu w pasiece uczniowie otrzymali pyszne pączki, sok, wodę, kiełbaski. Mieli także czas wolny, który z przyjemnością spędzili na wspólnych zabawach w ogrodzie. Dzieci bardzo zadowolone wróciły do domu.
Celem warsztatów było rozbudzenie w uczniach motywacji do ochrony przyrody i myślę, że w pełni cel ten został osiągnięty.

Marta Okopień