Wrzesień miesiącem pamięci narodowej

W 100 letnią rocznicę Odzyskania Niepodległości klasy ósme wraz z wychowawcami p.Anną Mazur, p.Urszulą Sodel oraz p.Krystyną Banasik uczestniczyły w projekcji filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film jest inspirowany książką Arkadego Fiedlera, który był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń i osobiście znał pilotów. Polscy lotnicy początkowo niedoceniani stworzyli elitarną jednostkę Dywizjon 303 w ramach Królewski Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.  Uczniowie mogli zobaczyć spektakularne akcje w jakich brali udział Polacy podczas  „Bitwy o Anglię”.  Podsumowaniem tej lekcji historii było oddanie hołdu oraz zapalenie zniczy poległym pochowanym na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Uczniowie zatrzymali się m.in przy symbolicznym grobie mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, Mogile Katyńskiej z tablicą upamiętniającą 184 osoby powiązane z miastem, które zostały zamordowane na wschodzie. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Na koniec udaliśmy się pod pomnik Homo Homini upamiętniający atak terrorystyczny na Word Trade Center z 11.09.2001r.

Krystyna Banasik

Anna Mazur