Lekcja patriotyzmu

17 kwietnia 2018 r. uczniowie klas szóstych wzięli udział w kolejnej edycji projektu: „Edukacja w Miejscach Pamięci”. Swój spacer po Kielcach zaczęli:  6a od zajęć warsztatowych w Ośrodku Myśli Patriotycznym i Obywatelskim, a 6b od Muzeum Historii Kielc.Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiedzę o ważnych ludziach związanych z Kielcami i regionem świętokrzyskim. Zapoznali się m.in. z biografiami Tadeusza Kościuszki, księdza Piotra Ściegiennego czy Józefa Piłsudskiego. Kolejny raz dowiedzieli się jak ważna dla Kielecczyzny była działalność ich patrona szkoły- Stanisława Staszica.Punktem kulminacyjnym wycieczki była wizyta w Instytucie Kultury spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7. Tutaj uczniowie spotkali się z postacią Jana Karskiego- emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał informacje o eksterminacji Żydów zachodnim sojusznikom.

Poprzez bezpośredni kontakt z miejscami szczególnie ważnymi dla naszej tożsamości lokalnej i narodowej szóstoklasiści poznali historię swojego miasta tę chlubną i tę trudniejszą.

Katarzyna Szostak